21 березня 2022р.
Предмет: Сучасні види радіоелектронної апаратури.
Тема: Сучасні підсилювачі.
Урок 5,6. Особливості конструкцій та елементної бази сучасних
підсилювачів звукової частоти, високої частоти, магістральних та
телекомунікаційних. Технічні характеристики.
Сучасні
підсилювачі звукової частоти:
Більшисть сучасних підсилювачів звукової частоти середньої потужності складаються на одній потужній мікросхемі, на яку подається звуковий сигнал для підсилення (з аудіопроцесора або іншого джерела сигналу). Навантаження мікросхеми - гучномовці або акустична система. Живлення мікросхем може бути як однополярне, так і двохполярне, в залежності від типу мікросхеми. Дуже популярна і розповсюджена мікросхема TDA2030.
Мікросхема TDA2030, що випускається фірмами RFT, SGS-Thomson Microelectronics, ST Microelectronics , призначена для створення недорогих ПЗЧ з вихідною потужністю до 10-12 Вт (залежно від напруги живлення і використовуваного радіатора), рис.1.
Вітчизняний аналог мікросхеми – К174УН19. У мікросхемі передбачений захист від короткого замикання навантаження і перегріву.

Рис.1. Типова схема використання мікросхеми TDA2030 (К174УН19) як ПЗЧ.
Типові характеристики ПЗЧ (рис1.) на мікросхемі TDA2030: максимальна напруга живлення до 18 В, вихідна потужність до 20 Вт. При живленні від 14 В вихідна потужність знижується до 14 Вт на опорі навантаження 4 Ом при КНЛ 0,5%. Смуга підсилюються частот залежно від різновиду мікросхеми 30 Гц – 20 кГц (40 Гц – 15 кГц). Паралельно резистору R6 в цілях корекції амплітудно-частотної характеристики ПЗЧ можна включити послідовний RC-ланцюжок 10 пФ, 15 кОм з підбором номіналів елементів, рис.1.
Підсилювачі магістральні і розподільчі:
Магістральні підсилювачі - це широкосмугові підсилювачі з високою лінійністю. Підсилювачі магістральні (ПМ), як і підсилювачі розподільчі (ПР), а також будинкові (ПБ) відносяться до класу широкосмугових лінійних підсилювачів. Основним завданням ПМ є підсилення телевізійного сигналу від головної станції або оптичного приймача в домову розподільну мережу без погіршення якості. В одній магістралі може бути кілька ПМ, ввімкнених послідовно. ПР останній в ланцюжку ПМ і використовується в якості останнього, за ним йде лише ПБ. Основним показником якості ПМ є максимальний вихідний рівень (МВР). Дуже важливим параметром ПМ є якість узгодження його входу і виходу з коаксіальним кабелем великої довжини, особливо це важливо в низькій частині діапазону, щоб уникнути появи відбитих хвиль, що викликають повтори на зображенні. Зниження цін на оптичні кабелі призвело до того, що нові кабельні мережі стали використовувати для передачі прямого і зворотного каналів оптичного обладнання. Одним з основних елементів такого устаткування є оптичний вузол. Розробка оптичного вузла, що дозволяє приймати в оптичному діапазоні 1310нм сигнали прямого каналу і наступного його перетворення в сигнали електричні (48-860 МГц), а також перетворення електричних сигналів зворотного каналу 5-65 МГц в оптичний діапазон проводилася з урахуванням того, що частина аналогічних технічних рішень і вузлів використовуються в магістральних підсилювачах. Це дозволило розробити єдину друковану плату, яку можна використовувати або в магістральному підсилювачі, або в оптичному вузлі.
Завдання: 1.Самостійно
опрацювати матеріал з теми, інтернет-ресурс, скласти конспект.
ua.nauchebe.net
› 2015/09 › pidsilyuvachi-pot...
ua.nauchebe.net
› 2012/05 › optichnij-vuzol-dl...
ua.waykun.com ›
articles › pidsiljuvachi-magist...
Контрольне завдання: 1. Написати принципи побудови сучасних підсилювачів звукової частоти. 2. Призначення і параметри магістральних і розподільчих підсилювачів.
Виконання контрольного завдання надсилайте на електронну пошту: honor7valera@gmail.com