четвер, 26 листопада 2020 р.

Універсальний колекторний двигун

 

27 листопада 2020р.

Предмет: Електротехніка.

Урок 31: Універсальні колекторні двигуни.

           Незважаючи на те, що колекторний вузол можна назвати найслабшим місцем електродвигуна, подібні моделі знайшли широке застосування. Все завдяки невисокій ціні і легкості управління швидкістю. Колекторні двигуни змінного струму стоять практично в будь-якої побутової техніки, як великої, так і дрібної. Міксери, блендери, кавомолки, будівельні фени, навіть пральні машини (привід барабана).

вівторок, 24 листопада 2020 р.

Двигуни з різним типом збудження

 

25 листопада 2020р.

Предмет: Електротехніка.

Урок 30: Двигуни з паралельним, послідовним та змішаним збудженням.

Схеми електричні двигунів постійного струму різного типу збудження подані на рис. 1, на якому СОЗ – серієсна обмотка збудження, М – двигун.

Рисунок 1. – Схеми двигунів постійного струму 
з незалежним (а), паралельним (б), послідовним (в) збудженням

Генератор постійного струму

 

25 листопада 2020р.

Предмет: Електротехніка.

Урок 29: Принцип дії і будова генератора постійного струму.

      Генератор постійного струму складається із статора, якоря та двох підшипникових щитів.
9.Ustrojstvo mashiny postoyannogo toka
   Якщо по обмотці збудження статора пропустити постійний струм, то утво­риться магнітне поле. При обертанні якоря його обмотка буде перетинатися магнітним полем статора і в ній індукуватиметься змінна е. р. с., яка за допо­могою колектора і графітних щіток пе­ретвориться на постійну.

понеділок, 23 листопада 2020 р.

Інтегральні мікросхеми

 

24 листопада 2020р.

Предмет: Технологія обслуговування та ремонту РТА.

Урок 38: Інтегральні мікросхеми (ІМС).

Напівпровідникові інтегральні мікросхеми — це єдиний кристал напівпровідника, локальні зони якого виконують функції активних (транзис­торних) і пасивних елементів. Між цими зонами є електричні з'єднання та ізоляційні площадки. Напівпровідникові інтегральні мікросхеми мають досить високий рівень інтеграції (понад 104 елементів в 1 см3) і забезпечу­ють найвищу надійність радіоелектронних пристроїв, зводячи до мінімуму кількість зовнішніх з’єднань та монтажних операцій.

Усі локальні зони, що є елементами заміщення окремих дискретних радіодеталей, формують в єдиному технологічному циклі на основі біполярних або уніполярних структур, в яких використовують унікальні властивості п-р-переходів. Сам термін «інтегральна мікросхема» розкриває три її особливості: по-перше, об'єднання, інтеграцію окремих деталей і компонентів у конструктивно єдиний прилад; по-дру­ге, ускладнення функцій, які цей прилад виконує порівняно з функціями аналогічних приладів, складених із дискретних елементів; по-третє, знач­не зменшення габаритних розмірів й енерговитрат приладу порівняно з його дискретними функціональними аналогами.

Синхронні генератори і двигуни

 24 листопада 2020р.

Предмет: Електротехніка.

Урок 28: Принцип дії і будова синхронного генератора. Синхронні двигуни.

Будова синхронного двигуна

В статорі синхронного двигуна розміщена обмотка, яка підключається до мережі трифазного струму і утворює магнітне поле, що обертається. Ротор двигуна побудований із сердечника з обмоткою збудження. Остання через контактні кільця підключається до джерела постійного струму. Струм прохолячи через обмотку збудження породжує магнітне поле, яке намагнічує ротор.

Асинхронний двигун змінного струму

 

24 листопада 2020р.

Предмет: Електротехніка.

Урок 27: Принцип дії і будова асинхронних двигунів змінного струму.

Асинхронний двигун— це асинхронна машина, призначена для перетворення електричної енергії змінного струму в механічну енергію. Саме слово «асинхронний» означає «не одночасний». При цьому мається на увазі, що у асинхронних двигунів частота обертання магнітного поля статора завжди більше частоти обертання ротора. Працюють асинхронні двигуни, як зрозуміло з визначення, від мережі змінного струму.

неділя, 22 листопада 2020 р.

Електричні машини

 

23 листопада 2020р.

Предмет: Електротехніка.

Урок 26: Загальні відомості про електричні машини та їх класифікація.

Електричні машини широко застосовують на електричних станці­ях, у промисловості, на транспорті, в авіації, в системах автоматич­ного регулювання та керування, у побуті. Вони перетворюють ме­ханічну енергію в електричну і, навпаки, електричну енергію в ме­ханічну. Машина, що перетворює механічну енергію в електричну, називається генератором.Перетворення електричної енергії в механічну здійснюється двигуном.

Будь-яку електричну машину можна використати як генератор і як двигун. Ця властивість її змінювати напрямок перетворюваної нею енергії називається оборотністю машини. Її можна також використати для перетворення електричної енергії од­ного роду струму (частоти, кількості фаз змінного струму, напруги постійного стру­му) в енергію іншого роду струму. Такі електричні машини називаються перетворювачами.

Автотрансформатори

 

23 листопада 2020р.

Предмет: Електротехніка.

Урок 25: Автотрансформатори.

 

          Автотрансформа́тор — трансформатор, дві або більше обмоток якого мають спільну частину. Це є варіант виконання силового трансформатора, в якому первинна і вторинна обмотки сполучені безпосередньо, і мають за рахунок цього не тільки електромагнітний зв'язок, а й електричний. Обмотка автотрансформатора має декілька виводів (як мінімум 3), при підключенні до яких, можна отримувати різні напруги.

       Автотрансформатори можуть бути понижувальними і підвищувальними, однофазними і трифазними. У трифазного трансформатора обмотки фаз з'єднують зіркою.

четвер, 19 листопада 2020 р.

Режими роботи трансформатора

 

20 листопада 2020р.

Предмет: Електротехніка.

Урок 24: Коефіцієнт трансформації. Режими роботи трансформатора.

 

Розглянемо три режими роботи трансформатора:

Режим холостого ходу

Трансформатор може працювати в режимі холостого ходу, коли вторинне коло розімкнене (навантаження відсутнє){\displaystyle Z_{S}=\infty ;I_{S}=0}. За допомогою дослідження холостого ходу можна визначити ККД трансформатора, коефіцієнт трансформації, а також втрати в осерді.

У режимі холостого ходу для трансформатора з сердечником з магнітом'якого матеріалу струм холостого ходу характеризує величину втрат в осерді (на вихрові струми і на гістерезис) та реактивну потужність перемагнічування магнітопроводу. Потужність втрат можна обчислити, помноживши активну складову струму холостого ходу на напругу, що подається на трансформатор.

Для трансформатора без феромагнітного осердя втрати на перемагнічування відсутні, і струм холостого ходу визначається опором індуктивності первинної обмотки, який пропорційний до частоти змінного струму та величини індуктивності.

вівторок, 17 листопада 2020 р.

Будова трансформатора

 

18 листопада 2020р.

Предмет: Електротехніка.

Урок 23 : Принцип дії та будова трансформатора.

   Дія трансформатора заснована на явищі електромагнітної індукції. Найпростіший трансформатор складається з сталевого магнітопроводу і двох розташованих на ньому обмоток. Обмотки виконані з ізольованого проводу та електрично не пов'язані. До однієї з обмоток подається електрична енергія від джерела змінного струму. Цю обмотку називають первинною. До іншої обмотки, яка зветься вторинною, підключають навантаження.

При підключенні трансформатора до джерела змінного струму (електричної мережі) в витках його первинної обмотки протікає змінний струм, утворюючи змінний магнітний потік. Цей потік проходить по магнітопроводу трансформатора і, пронизуючи витки первинної і вторинної обмоток, індукує в них змінні електрорушійні сили. Якщо до вторинної обмотки приєднано будь-яке навантаження, то під дією цієї сили по його ланцюгу проходить струм.

При підключенні первинної обмотки трансформатора до мережі змінного струму через цю обмотку проходить деякий струм, званий струмом холостого ходу. При включенні навантаження по вторинній обмотці трансформатора починає проходити струм, при цьому збільшується і струм, що проходить по первинній обмотці. Чим більше навантаження трансформатора, тобто електрична потужність і струм, що віддаються його вторинною обмоткою підключеному до неї навантаженню, тим більше електрична потужність і струм, що надходять з мережі в первинну обмотку.

Додатково повторити тему урока з предмета "Технологія обслуговування та ремонту РТА" від 21.10.2020.  Контрольні питання: 1. Навіщо і яким чином здійснюється екранування обмоток трансформатора? 2. Що таке паразитна ємність обмоток трансформатора і як вона впливає на роботу схем? Відповіді відправляйте на електронну пошту: honor7valera@gmail.com

понеділок, 16 листопада 2020 р.

Трансформатори

 

17 листопада 2020р.

Предмет: Електротехніка.

Урок 22 : Загальні відомості про трансформатори та їх класифікація.

Трансформатор - являє собою статичний електромагнітний пристрій з двома (або більше) індуктивно пов'язаних обмотками, призначений для перетворення (за допомогою електромагнітної індукції) змінного струму однієї напруги в змінний струм іншої. Трансформатори широко застосовуються при передачі електричної енергії на великі відстані, розподілі її між приймачами, а також у різних випрямних, підсилюючих, сигналізаційних та інших пристроях.

Трифазна система змінного струму

 

17 листопада 2020р.

Предмет: Електротехніка.

Урок 21 : Трифазна система змінного струму.

Фаза - окреме коло трифазної системи (раніше також було введене поняття «фаза» - кут зміни синусоїдальної величини).

Електрично незв'язана система. Має місце в тому випадку, коли кожна котушка генератора є самостійним джерелом струму. Така система економічно невигідна, тому що вимагає наявності 6 проводів (рис1).


Рис.1 - Електричне незв'язана трифазна система.

Для зменшення кількості проводів необхідно певним чином з'єднувати обмотки генератора між собою.

Обмотки генератора можуть бути з’єднані “зіркою” і “трикутником”. Споживач струму також може бути з’єднаний “зіркою” і “трикутником”.

неділя, 15 листопада 2020 р.

Резонанс напруг і струмів

 

16 листопада 2020р.

Предмет: Електротехніка.

Урок 19,20 : Лабораторно-практичні роботи.

1.   Перевірка закону Ома при послідовному з’єднанні активного,  індуктивного та ємнісного опорів. Отримання резонансу  напруг.

2.     Паралельне з’єднання індуктивного та ємнісного опорів.  Отримання резонансу струмів.             

     В умовах дистанційного навчання здобувачам освіти пропонується теоретично розглянути тематику лабораторно- практичних робіт та виконати наступні завдання:

1. Написати, як діє закон Ома при послідовному з’єднанні активного,  індуктивного та ємнісного опорів в колі змінного струму. Описати явище  резонансу напруг та умови його настання.

2. Описати явище резонансу струмів та умови його настання.

3. Розвязати задачу:

У коло змінного струму ввімкнено три послідовно з'єднаних опори: ак­тивний R=10 Ом, індуктивний у вигляді соленоїда індуктивністю L=0,7 мГн, та ємнісний у вигляді конденсатора ємністю С = 0,8 мкФ. Знайти частоту, при якій в колі настане резонанс напруг, а також струм при цій частоті, якщо напруга U=220в.

Підсумки виконання завдань відправляйте на електронну пошту: honor7valera@gmail.com


пʼятниця, 13 листопада 2020 р.

Тиристори

13 листопада 2020р.

Предмет: Радіоелектроніка та основи телебачення.

Урок 21 : Тиристори: типи тиристорів, їх будова, принцип роботи, характеристики і застосування. Умовні графічні позначення тиристорів.

Тиристор - напівпровідниковий прилад , виконаний на основі монокристала напівпровідника з трьома або більше pn - переходами і що має два стійких стани : закритий стан , тобто стан низькою провідності , і відкритий стан , тобто стан високої провідності .

Тиристор можна розглядати як електронний вимикач ( ключ). Основне застосування тиристорів - управління потужним навантаженням за допомогою слабких сигналів , а також перемикаючі пристрої. Існують різні види тиристорів , які поділяються , головним чином , за способом управління і по провідності . Різниця по провідності означає , що бувають тиристори , які проводять струм в одному напрямку (наприклад тринистор)  і в двох напрямках (наприклад , сімістори , симетричні діністори ) .

вівторок, 10 листопада 2020 р.

Схемні позначення та включення польових транзисторів

 

11 листопада 2020р.

Предмет: Радіоелектроніка та основи телебачення.

Урок 20 :Умовні графічні позначення польових транзисторів та схеми їх включення. Принцип роботи схем на польових транзисторах.

Схемні позначення польових транзисторів

Польовий транзистор може бути увімкнений за трьома основними схемами:

                1.   Із загальним витоком (ЗВ);

                 2.  Із загальним стоком (ЗС);              3.  Із загальним затвором (ЗЗ).                 

Схема підключення польового транзистора з керуючим pn-переходом із загальним витоком.

        

Схема підключення польового транзистора з керуючим pn-переходом із загальним стоком.

                   

Схема підключення польового транзистора з керуючим pn-переходом із загальним затвором.

       На практиці найчастіше застосовується схема із загальним витоком (ЗВ), аналогічна схемі на біполярному транзисторі із загальним емітером (ЗЕ). Каскад із загальним витоком дає дуже велике підсилення струму і потужності. Схема із загальним затвором (ЗЗ) аналогічна схемі із загальною базою (ЗБ). Вона не дає підсилення за струмом, і тому підсилення потужності в ній у багато разів менше, ніж у схемі з ЗВ. Каскад із загальним затвором має низький вхідний опір, і тому рідко застосовується у підсилювальній техніці.

понеділок, 9 листопада 2020 р.

HDTV телебачення

 

10 листопада 2020р.

Предмет: Технології.

Урок 18,19 : HDTV:вплив технічного аспекту на естетику зображення. Використання формату HD в телевізійному ефірі.

        Телебачення поруч із людством невідступно щодня і практично повсюдно. Його перші технології були винайдені поступово, впроваджувалися у різних країнах і в дещо різний час. Зокрема, шукають витоки телебачення у відкритті 1873 року Уіллоубі Смітом фотоефекту в селені (миш’яку). Лише за 11 років було винайдено скануючий диск Ніпкова. Ці та інші дослідження призвели до того, що уже в 1907 Дікманн продемонстрував телевізійний приймач. Подальші технології розвитку механічного телебачення було реалізовано у 1920-х різними вченими в Англії, США та СРСР. Проте, якщо подивитися на критерії якості відео, яким надавалася увага у процесі розвитку телебачення, можна сказати, що в останнє десятиріччя помітно змістилися акценти в розумінні естетики зображення. Це можна простежити навіть на прикладі телевізорів, адже кожен помітить, які параметри в різні часи виходили на перший план. Якщо спочатку достатньо було розмитої чорно-білої картинки, то в подальшому більше уваги приділялося кольору і контрастності. Сьогодні ж на першому місці якість, виражена в поняттях чіткості та високої роздільної здатності. Роздільна здатність – величина, що визначає кількість найменших елементів зображення на одиницю площі, тобто спроможність розділяти дрібні деталі або будувати зображення на таких деталях. Відео високої роздільної здатності (HDV) – будьяка відеосистема із роздільною здатністю, вищою за стандартну, зазвичай 1280×720 пікселів (720p) або 1920х1080 пікселів (1080i/1080p). Піксель – найменший логічний елемент двовимірного зображення в растровій графіці або світлочутливий елемент матриці; елемент матриці дисплею, що формує зображення. Телебачення високої роздільної здатності (HDTV) – набір стандартів телевізійного мовлення високої якості, заснованих на сучасних стандартах зображення.

середа, 4 листопада 2020 р.

Опір та потужності в колі змінного струму

 

4 листопада 2020р.

Предмет: Електротехніка.

Урок 17,18 : Послідовне, паралельне та змішане з’єднання активного, індуктивного та ємнісного опорів. Активна, реактивна та повна потужність в колі змінного струму.

Індуктивний і ємнісний опори є реактивними , що значить не викликають безповоротних втрат енергії змінного струму.

Активний опір - це опір кола змінному струму, що викликає безповоротні втрати енергії змінного струму.

Індуктивний опір - це протидія струму самоіндукції котушки наростаючому струму генератора. На подолання цієї протидії витрачається частина енергії змінного струму генератора. Вся ця частина енергії повністю перетворюється на енергію магнітного поля котушки.

Ємнісний опір - це протидія електрорушійної сили заряду  конденсатора .  Вся енергія, що витрачається джерелом струму на подолання ємнісного опору перетворюється в енергію електричного поля конденсатора. . Коли конденсатор буде розряджатися вся енергія електричного поля повернеться назад в ланцюг у вигляді енергії електричного струму. Таким чином ємнісний опір є реактивним .

вівторок, 3 листопада 2020 р.

Польові транзистори

 

3 листопада 2020р.

Предмет: Радіоелектроніка та основи телебачення. 

Урок 19 : Польові транзистори: типи, будова, принцип роботи, характеристики і застосування.


Рис. 1. Схематичне зображення конструкції

n – канального польового транзистора зі схемою його 

вмикання та умовними графічним позначенням.

Промисловість випускає багато типів різноманітних за конструкцією, технологією виготовлення і принципом дії транзисторів. Польові транзистори мають лише один n-p-перехід. Струм у них утворюється завдяки руху носіїв заряду одного знака, тому їх називають ще уніполярними, а керування здійснюється зміною електричного поля (напруги) на керуючому електроді.

неділя, 1 листопада 2020 р.

Коло з ємнісним опором

 

2 листопада 2020р.

Предмет: Електротехніка.

Урок 16 : Коло з ємнісним опором: векторна діаграма, закон Ома.

Якщо  конденса­тор приєднати до мережі змінного струму (рис. 4. а.), то неперервна зміна напруги в ній спричинить неперервне переміщення зарядів.


 При збільшенні напруги мережі заряди йтимуть до конденсатора (зарядний струм), він заряджатиметься, а напруга на його обкладках зростатиме; при зниженні напруги мережі напруга на обкладках конденсатора перевищуватиме напругу мережі й заряди від конденса­тора йтимуть до мережі (розрядний струм).

Отже, в колі змінного струму з конденсатором електричний струм проходить.

Опір конденсатора струмові називається реактивним опором ємності чи ємнісним опором.  Позначається він Хсі виражається в омах:

  Звідси робимо такий висновок: у колі змінного струму з ємністю струм випереджає за фазою напругу на 90°.

На рис. 4. б. зображено векторну діаграму струму та напруги в такому колі.

Струм, який випереджає напругу на 90°, називається  ємнісним стру­мом.

 Контрольне завдання:

1. Розрахувати ємність конденсатора для безтрансформаторного підключення до змінної мережі 220в  паяльника потужністю 25 ват, живленням 36 вольт.Розрахунки та схему підключення надіслати на електронну пошту:honor7valera@gmail.com