середа, 28 квітня 2021 р.

Новітні технології радіомовлення

 

29 квітня 2021р.

Предмет: Технології.

Урок 36, 37 : Використання новітніх технологій у сфері радіомовлення.

         Концепція розвитку телерадіомовлення у сьогоденні в світовій практиці базується на впровадженні цифрових технологій. Якщо коротко оглянути історію функціонування та розвитку радіомовлення в Україні від першого виходу в ефір передачі у Харкові в 1924 році, то наймасовішим засобом інформування було проводове мовлення. Це аналоговий спосіб передачі звуку з допомогою дротів, якими в час радянського періоду була охоплена вся територія держави й приймачі були практично в кожній оселі. В останні десятиріччя технічний стан проводового мовлення значно погіршився, дротові мережі вийшли з ладу. Слід зазначити, що аналогова система радіомовлення в Україні загалом вичерпала свої можливості, а це позначається, передусім, на можливості постійно отримувати якісний сигнал, наприклад, під час руху автомобіля, а також у зонах упевненого прийому аналогових АМ та УКХ-передавачів.

вівторок, 27 квітня 2021 р.

Транзисторний згладжувальний фільтр

 

28 квітня 2021р.

Предмет: Радіоелектроніка та основи телебачення.

Урок 49: Прості та складні згладжувальні фільтри, їх схеми, принцип роботи і параметри.


      Пасивні згладжувальні фільтри прості й надійні в експлуатації, однак їхні масо-габарити становлять істотну частину всього джерела живлення. Це пояснюється тим, що габарити дроселя фільтра зі зростанням струму навантаження різко зростають. Великий вплив на апаратуру, що живиться, мають магнітні поля розсіювання дроселя, який виконаний з повітряним зазором. У зв'язку з цим знаходять застосування транзисторні згладжувальні фільтри. Транзисторні фільтри застосовують при струмах навантаження до декількох десятків ампер і напруг, обумовлених десятками вольт. В основу побудови транзисторного фільтра покладена та обставина, що колекторна характеристика транзистора подібна до кривої намагнічування феромагнітного осердя дроселя. Тому транзистор виконує роль дроселя фільтра.

Інтернет-радіо

 

28 квітня 2021р.

Предмет: Технології.

Урок 34, 35 : Інтернет-радіо.
       Процес комп’ютеризації і цифровізації суспільства невпинний. Упровадження новітніх технологій відбувається в усіх сферах життя, а особливо стрімко – у системі суспільних комунікацій. Півстоліття існування Інтернету створили надпотужну комунікаційну мережу, доєднатися до якої прагне більшість людства. Цьому сприяє покращення сервісу, поява провайдерів у маленьких містах та зниження тарифів на послуги. Як результат, сьогодні весь інформаційний потік проходить через Інтернет-мережу. Останні десять років активного освоєння HTTP- технологій в Україні сприяли розвитку Інтернет-журналістики, як професійної, так і громадянської. Попри відсутність чіткої юридичної і теоретичної основи, на практиці поряд із Інтернет- газетами, Інтернет-телебаченням формується, звісно, й Інтернет-радіо.

Друкований монтаж

 

27 квітня 2021р.

 Предмет: Виробниче навчання.

 Тема 7: Роботи з  виготовлення друкованих плат та виконання об'ємного монтажу.

 Урок 2 : Встановлення і паяння радіоелементів на друкованих платах.



Інструкційна карта 7.2  Встановлення і паяння радіоелементів на друкованих платах.

Порядок виконання:

1. Встановлення  радіоелементів на друковану плату.

Перед тим, як запаяти радіоелементи в друковану плату,  формуємо  виводи радіоелементів.

1-     Корпус радіоелемента

2-     Виводи

3-     Друкована плата




2. Паяння радіоелементів в друковану плату.                                                                                                                                                                                    

Паяння радіоелемента в друковану плату  здійснюється паяльником за допомогою каніфолі, флюсу та припою тривалістю 3 – 5 с.

 


1-     Вивід

2-     Плата

3-     Контактна площадка

4-     Припой

      5- Електропаяльник

Завдання: вивчити технологію встановлення і паяння радіоелементів на друкованих платах.





неділя, 25 квітня 2021 р.

Згладжувальні фільтри

 

26 квітня 2021р.

Предмет: Радіоелектроніка та основи телебачення.

Урок 48: Згладжувальний фільтр – призначення і принцип роботи.

       Згладжувальним фільтром випрямляча називають пристрій, призначений для зменшення змінної складової (пульсації) випрямленої напруги. При живленні більшості електронних пристроїв допускається дуже невеликі пульсації випрямленої напруги. Проте на виході випрямляючих схем пульсації в багато разів перевищує допустиму. Щоб зменшити ці пульсації застосовують згладжувальні фільтри. Будь який згладжувальний фільтр має забезпечити зниження пульсації до заданого рівня.

Радіомовлення в Інтернеті

 

26 квітня 2021р.

Предмет: Технології.

Урок 32, 33 : Радіомовлення в глобальній мережі Інтернет.

      Радіо як засіб акумулювання й донесення інформації та спілкування між людьми виникло на початку ХХ ст. Трансформації в радіомовленні відбувались від аналогового мовлення до цифрового, що дозволило «увійти» радіо до Інтернету. При цьому процес інтеграції традиційних ЗМІ, зокрема радіо, в Інтернет стало загальносвітовим явищем. Перш за все доцільно з'ясувати, що являє собою радіомовлення в Інтернеті. Для визначення цього явища використовуються такі терміни, як Інтернет-радіо, веб-радіо, радіомовлення в Інтернеті. Під Інтернет-радіо або веб-радіо може розумітися радіостанція, що використовує для транслювання технологію потокового мовлення в Інтернеті. Більш загально термін Інтернет-радіо використовується для означення радіомовлення в мережі. На відміну від газет та журналів, які легко інтегруються в Інтернет, радіомовлення належить до нетекстових ЗМІ.

середа, 21 квітня 2021 р.

Попередні підсилювачі

 

22 квітня 2021р.

Предмет: Радіоелектроніка та основи телебачення.

Урок 44, 45, 46, 47: Попередні підсилювачі звукових частот. Диференційні і операційні підсилювачі. Загальна схема випрямляча. Принцип роботи і характеристики випрямних схем.

Попередні підсилювачі звукової частоти.

1. Підсилювачі на біполярних транзисторах.

      Основними елементами схеми (рис.1.) є джерело живленняЕк, керований елемент – транзистор VT і резистор Rк. Ці елементи утворюють головне коло підсилювального каскаду, у якому за рахунок колекторного струму створюється посилена змінна напруга на виході схеми. Інші елементи виконують допоміжну роль. Конденсатори Ср1, Ср2 є розділовими. Конденсатор Ср1 виключає шунтування вхідного кола каскаду колом джерела вхідного сигналу за постійним струмом. Функція конденсатора Ср2 зводиться до пропущення в коло навантаження змінної й затримці постійної складовій напруги.


Рис.1. Схема підсилюючого каскаду на біполярному транзисторі із загальним емітером.

вівторок, 20 квітня 2021 р.

Кінцеві (вихідні) ПЗЧ

 

21 квітня 2021р.

Предмет: Радіоелектроніка та основи телебачення.

Урок 43: Кінцеві (вихідні) ПЗЧ.

        Якщо необхідно використовувати одне джерело живлення, то застосовують схему каскаду підсилення потужності, в якій навантаження вмикають через розділювальний конденсатор  (рис.1.). В цій схемі постійна складова струму не проходить через навантаження і воно вмикається відносно спільної точки схеми. По відношенню до джерела живлення Ек обидва транзистори ввімкнені послідовно, а по відношенню до навантаження (або за змінним струмом) - паралельно.

Рис.1. Безтрансформаторний двотактний підсилювач потужності з несиметричним виходом і одним джерелом живлення.

Припої

 

 21 квітня 2021р. 

Предмет: Матеріалознавство радіоелектронних засобів.

 Урок 16, 17 : Тверді та м’які припої. Призначення флюсів, їх види, склад і основні властивості.

     Для гальванічного з’єднання електропроводу та виводів радіодеталей, застосовуються припої, які є матеріалами високої провідності.

Припої можуть бути:

  • низькотемпературні (Тпл < 145° C);

- легкоплавкі ( 145 ° < Тпл ≤ 450° C);

  • середньоплавкі (Тпл = 500° – 1100° С);

  • високоплавкі (Тпл = 1150° – 1850° C);

  • тугоплавкі (Тпл > 1850° C).

Вони є сплавами деяких металів. Усі припої повинні мати хорошу рідкотекучість, малий інтервал температурної кристалізації, високу механічну міцність та корозійну стійкість, а також малий питомий опір.

понеділок, 19 квітня 2021 р.

Виготовлення друкованої плати

 

20 квітня 2021р.

 Предмет: Виробниче навчання.

 Тема 7: Роботи з  виготовлення друкованих плат та виконання об'ємного монтажу.

 Урок 1 : Нанесення рисунка монтажної схеми на фольгований матеріал.

 


неділя, 18 квітня 2021 р.

Магнітні матеріали

 

 

 19 квітня 2021р. 

Предмет: Матеріалознавство радіоелектронних засобів.

 Урок 14, 15 : Класифікація  магнітних матеріалів. Магнітом’які високочастотні матеріали.

 

 Рис.1Лекція № 6

четвер, 15 квітня 2021 р.

Високочастотні підсилювачі

 

16 квітня 2021р.

Предмет: Радіоелектроніка та основи телебачення.

Урок 40,41,42: Підсилювачі високої частоти (ПВЧ). Робота і характеристики типових схем вибірних ПВЧ. Підсилювачі постійного струму (ППС).

Високочастотні підсилювачі призначені для роботи в області високих і надвисоких частот, що зумовлює унікальність схемотехніки їх побудови та особливості використання.

Для цієї області частот характерно те, що будь провідник одночасно є індуктивністю, а паразитні ємнісні зв’язки виникають між будь-якими довколишніми елементами схеми.

Застосування напівпровідникових матеріалів

 

 16 квітня 2021р. 

Предмет: Матеріалознавство радіоелектронних засобів.

 Урок 12, 13 : Застосування напівпровід­никових матеріалів. Основні властивості магнітних матеріалів.

         Напівпровідники займають проміжне місце по електричної провідності між металевими провідниками і діелектриками. Електричний опір металевих провідників з підвищенням температури збільшується, а напівпровідників і діелектриків зменшується.

Провідники мають величезну кількість вільних електронів, спрямоване переміщення яких є струмом провідності, а в напівпровідниках вільних електронів трохи. Це пояснюється тим, що валентні електрони в напівпровідниках пов'язані зі своїми атомами. Струм в напівпровідниках може виникати і змінюватися в широких межах тільки під впливом зовнішніх впливів:
 нагрівання, опромінення або при введенні деяких домішок.

Властивості напіпровідників

 15 квітня 2021р. 

Предмет: Матеріалознавство радіоелектронних засобів.

 Урок 10, 11 : Основні властивості напівпровідникових матеріалів. Власна і домішкова  електропровідність напівпровідників.

      Основною властивістю напівпровідникових матеріалів є різка зміна провідності їх під дією таких зовнішніх факторів, як температура, освітленість, напруженість і т. д..
До напівпровідникових матеріалів відносяться телур, сполуки сірки, селену, телуру з металами (PbS, PbSe, PbTe, CdS), деякі оксиди і карбіди (Cu20 MnO, TiC і ін.), А також металеві з'єднання (AlSb, InSb, Mg3Sb і ін).
      У металах провідність струму здійснюється вільними електронами. У напівпровідникових матеріалах вільних електронів теоретично не повинно бути. Для того щоб залишити атом, електрон повинен подолати силу зв'язку, для цього необхідна додаткова енергія. Наприклад, якщо елемент - напівпровідник нагрівати, то тепловий рух атомів посилюється, парноелектронную зв'язку поступово слабшають і, нарешті, настає момент, коли зв'язок в деяких місцях порушується і звільнені електрони хаотично пересуваються в кристалічній решітці. Тому навіть при кімнатній температурі напівпровідники мають електропровідністю, яка різко збільшується при нагріванні в зв'язку зі зростанням числа вільних електронів в десятки тисяч (при 200 ° С) і в сотні мільйонів (при 800 °) раз. При цьому електропровідність напівпровідників наближається до провідності металів. Електропровідність напівпровідників складається з доречний і електронної. Діркова провідність складається в «переміщенні» позитивного іона (дірки) від одного атома до іншого за рахунок порушення парноелектронную зв'язку, освіти вільних електронів і переходу їх від одного атома до іншого.
       У процесі теплового руху переміщення дірки є хаотичним. Однак, якщо помістити напівпровідник в електричне поле, то рух дірок буде спрямованим. Вільні електрони, переміщаючись, також здійснюють провідність, звану електронної. Електронна і діркова провідність можуть бути рівними за величиною тільки в ідеально чистому елементі. Якщо в матеріалі присутній хоча б незначна кількість домішок, то одна з проводимостей може виявитися переважною. На практиці в залежності від вимог можна створювати ту чи іншу провідність. Наприклад, якщо взяти чистий германій - чотиривалентний елемент з домішкою пятивалентного миш'яку, то при заміщенні чотирьохвалентного атома германію пятивалентного атомом миш'яку тільки чотири електрона останнього будуть брати участь в парно-електронних зв'язках, а п'ятий виявляється дуже слабо зв'язаної і легко стає вільним. Отже, германій з домішкою миш'яку буде володіти електронну провідність, 'або провідністю типу - п. Подібна домішка, що дає надлишок електронів в напівпровідниках, називається донорной. Для створення переважно доречний провідності необхідно в якості домішки вводити елемент з меншою валентністю. В цьому випадку домішка називається акцепторной, а матеріал в цілому - напівпровідником діркового, або р-типу. Для германію такий домішкою може служити, наприклад, індій або будь-який інший елемент III групи періодичної системи. Зміною кількості домішки можна впливати на провідність напівпровідника, але тільки при постійній температурі. Властивість полупроводіков мати ту чи іншу провідність використовується при виготовленні випрямлячів, підсилювачів і генераторів струму.
        Напівпровідникові випрямлячі утворюються шляхом з'єднання разом (в стик) напівпровідників з електронною (л) і доречний (р) провідністю. При цьому на кордоні їх зіткнення утворюється так званий р-n-перехід, по одну сторону якого має місце надлишок електронів, а по іншу - надлишок дірок.
     В результаті дифузії дірок і електронів назустріч один одному межа напівпровідників позбавляється вільних носіїв заряду і електропровідність її погіршується. Добутий шар з високим опором називається запірним. Цей шар проводить електрику тільки в тому випадку, коли струм тече від напівпровідника з доречний до напівпровідника з електронною провідністю. При цьому запірний шар збагачується носіями зарядів і має гарну провідність.

 Завдання: скласти конспект, що містить будову та властивості напівпровідників.

 

 

 

Зворотні зв"язки у підсилювачі

 

15 квітня 2021р.

Предмет: Радіоелектроніка та основи телебачення.

Урок 38, 39: Зворотні зв'язки (33) у підсилювачі. Характеристика режимів роботи транзистора.

Зворотний зв'язок — це передача частини сигналу з виходу підсилювача на його вхід. Загальні питання ЗЗ з позиції теорії лінійних чотириполюсників розглянуто в п. 2.6. У підсилювачах найчастіше використовують негативні ЗЗ, при яких фаза напруги ЗЗ протилежна фазі напруги вхідного сигналу. Як показано вище, негативний ЗЗ зменшує коефіцієнт підсилення пристрою. Крім того, можна довести, що він зменшує частотні та нелінійні спотворення сигналу і стабілізує характеристики підсилювача.

При позитивному ЗЗ фази напруг ЗЗ та сигналу на вході підсилювача збігаються. Це зумовлює зростання коефіцієнта передачі, але знижує стабільність роботи схеми.

вівторок, 13 квітня 2021 р.

Схеми зміщення і температурної стабілізації

 

14 квітня 2021р.

Предмет: Радіоелектроніка та основи телебачення.

Урок 36, 37: Принцип роботи та параметри схем зміщення і температурної стабілізації транзисторних підсилювальних каскадів. Параметри підсилювача. 

 

понеділок, 12 квітня 2021 р.

Зняття карт опорів та напруг

 

13 квітня 2021р.

 Предмет: Виробниче навчання.

 Тема 6: Робота з технічною документацією.

 Урок 2 : Зняття карт опорів та напруг підсилювачів низької частоти.


неділя, 11 квітня 2021 р.

Полімери

 12 квітня 2021р. 

Предмет: Матеріалознавство радіоелектронних засобів.

 Урок 8, 9 : Високополімерні тверді діелектрики. Полімеризаційні діелектрики.

     Високополімерні матеріали складаються з молекул великої величини. Останні включають десятки і сотні тисяч молекул яких-небудь простих речовин, званих мономерами. Мономери — речовини, легко вступаючі в хімічні реакції. В результаті цих реакцій і утворюється нова високополімерна речовина (полімер) з великою молекулярною масою.

четвер, 8 квітня 2021 р.

Класифікація діелектриків

 

 9 квітня 2021р. 

Предмет: Матеріалознавство радіоелектронних засобів.

 Урок 7 : Призначення, властивості та класифікація діелектричних матеріалів.

У електронній техніці застосовують безліч різних діелектриків. За функціями, що вони виконують в апаратурі і приладах, їх можна підрозділити на електроізоляційні і конденсаторні матеріали (пасивні діелектрики) і керовані матеріали (активні діелектрики). Електроізоляційні матеріали використовують для створення електричної ізоляції, яка відокремлює один від одного елементи схеми, що знаходяться під різними електричними потенціалами. Застосування діелектриків в конденсаторах дозволяє набувати необхідних значень ємності, а в деяких випадках забезпечує певний характер залежності цієї ємності від зовнішніх чинників. Діелектрик конденсатора може запасати, а потім віддавати в мережу електричну енергію. Іноді конденсатор використовують для розділення кіл постійного і змінного струмів і т.д. Деякі діелектрики застосовують як для створення електричної ізоляції, так і як конденсаторні матеріали (наприклад, слюда, кераміка, скло, полістирольні і інші плівки).

Застосування імпульсних генераторів

 

9 квітня 2021р. 

Предмет: Iмпульсна та цифрова техника. 

Урок 27: Застосування імпульсних генераторів в РТА.

         Імпульсні генератори дуже розповсюджені в сучасній РТА. Ці генератори можуть працювати в одному з таких режимів: очікування, автоколивальному, синхронізації і поділу частоти.   У режимі очікування генератор має один стійкий стан. Зовнішній імпульс запуску викликає стрибкоподібний перехід генератора у новий стан, який є нестійкий. У цьому стані, який називається квазістійким, або тимчасово стійким, у генераторі відбуваються відносно повільні зміни, які у кінцевому підсумку призводять до зворотного стрибка до початкового стійкого стану. Тривалість перебування генератора у тимчасово стійкому стані, тобто тривалість імпульсу визначається параметрами елементів генератора.

неділя, 4 квітня 2021 р.

Схеми електричні принципові

 6 квітня 2021р.

 Предмет: Виробниче навчання.

 Тема 6: Робота з технічною документацією.

 Урок 1: Робота з принциповими схемами різних видів радіотелевізійної апаратури.

 




 

ІНСТРУКЦІЙНА КАРТА №6.1. Робота з схемами електричними принциповими.

Вправи: 1. Розшифрування умовних графічних позначень радіоелементів та інших елементів використаних в схемах електричних принципових та позначень їх видів і технічних параметрів.

              2. Розшифрування допоміжних умовних графічних та літеро цифрових позначень в схемах електричних принципових.

Типові об’єкти роботи: Схеми електричні принципові різних видів РЕА.

Інструменти, пристосування, матеріали:. Учнівська ручка, олівець, лінійка.

Вправа 1.

Порядок виконання:

1.Розшифруйту графічні позначення радіоелементів та літерно цифрові приведені на схемах електричних принципових згідно вашого завдання.

Наприклад Рис.1.

 


                                                                   Рис. 1.

Інструктивні вказівки та пояснення:

Занесіть умовне графічне позначення радіоелементів та літеро цифрові позначення в робочий конспект та розшифруйте його.

При виникненні питань  користуватися довідниковою літературою, конспектом з предмету "Технологія обслуговування та ремонту РТА".

 

Наприклад:

 

      R3  К12           

Резистор потужністю 0,5Вт., Rлітерне позначення резистора, 3 – номер позиції в схемі електричні принципові, К12 – номінальне значення опору резистора 0,12КОм. = 120 Ом.

Вправа 2.

 Порядок виконання:

 

1. Розшифруйте допоміжні умовні графічні позначення в схемах електричних принципових.(межі модуля, субмодуля; нумерування модулів, зон з небезпечною напругою, режимів роботи активних елементів, нумерація осцилограм, нумерація роз’ємів, напрям знаходження  відповідної частини роз’єму.)

Інструктивні вказівки та пояснення:

Занесіть допоміжне умовне графічне позначення в схемах електричних принципових.(межі модуля, субмодуля; нумерування модулів, зон з небезпечною напругою, режимів роботи активних елементів, нумерація осцилограм, нумерація роз’ємів, напрям знаходження  відповідної частини роз’єму.) в робочий конспект та розшифруйте його.

Наприклад:


Режим роботи транзистора типу ГТ328А в даній схемі такий: постійна напруга на колекторі – 8,6 В; на емітері – 9,2 В; на базі – 1,8 В.

Користуватися довідниковою літературою, конспектом з предмету «Технологія обслуговування та ремонту РТА».

 

Завдання: самостійно розглянути принципову електричну схему підсилювача звукової частоти на мікросхемі К174УН7, розшифрувати умовні графічні позначення радіоелементів та інших елементів і визначити основну інформацію для практичної роботи з підсилювачем.