субота, 11 лютого 2023 р.

Прилади та параметри РТА для регулювання.

 

10 лютого 2023р. 

Предмет: Електрорадіовимірювання і регулювання РТА.

Тема 4: Регулювання в радіоелектронній апаратурі.

Урок 10,11: Прилади для регулювання РТА. Параметри РТА для регулювання.

     Прилади та параметри для регулювання РТА розглянемо на прикладі радіоприймача:

Послідовність регулювання радіоприймача така: джерело електроживлення, низькочастотний тракт, високочастотний тракт.

Низькочастотний тракт перевіряють в трьох точках у робочому діапазоні частот. Коефіцієнт підсилення визначають на частоті 1000 Гц. Для цього використовують генератор звукової частоти (ЗГ), що підключається до входу ПНЧ, і індикатор виходу (ІВ), що підключається до навантаження ПНЧ.

Правильно зібраний детекторний каскад працює відразу. Для перевірки на його вхід подають модульований сигнал fпp із генератора стандартних сигналів (ГСС). При цьому частота модуляції дорівнює 1000 (400) Гц, глибина модуляції 0,3, на виході ПНЧ чути звуковий сигнал частотою 1000 Гц. Його амплітуда контролюється індикатором виходу ІВ.

 

Рисунок 1 – Функціональна схема радіоприймача

 

При перевірці високочастотного тракту виключають дію АРП (з’єднують конденсатор фільтра АРП на загальну шину) і дію гетеродина Г (паралельно коливальному контуру L6, С7, C8, С9 підключають конденсатор ємністю  – 0,01...0,1 мкФ).        

Настроювання каскадів ППЧ починають з останнього контуру L12, C15, контур L11,C14 шунтують резистором із метою винятку його впливу при визначенні максимуму при настроюванні в резонанс. Далі, відключають шунтувальний резистор, настроюють контур L11 C14. Так по черзі настроюють усі контури проміжної частоти. При настройці першого контуру ППЧ L7,С10 сигнал подають на вхід підсилювального елемента змішувача ЗМ.

Після настроювання каскадів ППЧ приступають до регулювання контурів гетеродина й ПВЧ. Перевіривши генерацію у всьому діапазоні частот, приступають до настроювання контурів гетеродина. Щоб приймач приймав задану частоту (задану радіостанцію), частота його гетеродина повинна перевищувати частоту сигналу на значення проміжної частоти. Тому між частотами настроювання гетеродинних вхідних і вихідних ПВЧ контурів повинне виконуватися співвідношення

fгет – fс = fпр

Ця рівність – необхідна умова точного спряження. Якщо вхідні і вихідні контури ПВЧ будуть настроєні на іншу частоту, то корисний сигнал послабляється. Проте точне спряження у всьому діапазоні неможливе через розходження перекриття по частоті контурів ПВЧ і контурів гетеродина.

     Спряження в одній точці fср здійснюють подачею на вхід приймача сигналу даної частоти, а вказівник настроювання встановлюють на дану частоту по шкалі радіоприймача. Контур гетеродина настроюють по індикаторі виходу (обертанням осердя котушки або підстроювального конденсатора). Потім на цю середню частоту настроюють контур на вході змішувача (вихідний контур ПВЧ) і вхідний контур ПВЧ по максимуму показань індикатора виходу.

     Спряження в двох точках роблять у такій послідовності. На вхід радіоприймача подають від генератора стандартних сигналів модульовану (частота модуляції 1000 Гц, глибина 0,3) частоту f1. Вказівник настройки приймача встановлюють на цю ж частоту, конденсатор змінної ємності при цьому знаходиться в становищі Сmin. Регулюванням Спар домагаються максимуму показань на індикаторі виходу. Далі, не змінюючи стан конденсатора, настроюють контури ПВЧ (вихідний, вхідний) по максимуму показів ІВ. Після настроювання на початку діапазону, переходять до настроювання в його кінці. Вказівник приймача встановлюють у положення, що відповідає значенню ємності конденсатора змінної ємності Сmax. Регулюванням індуктивності контуру гетеродина (обертанням його осердя) домагаються максимуму показань індикатора виходу. Потім, не змінюючи настройку, настроюють контури ПВЧ. Після цього ще разом перевіряють настроювання контурів на початку діапазону. При необхідності їх настроюють   за наведеною вище методикою.

Спряження в трьох точках можна проводити, використовуючи метод двох або трьох частот. За основу методу двох частот прийнято дві частоти точного спряження верхня f2 і нижня f1 і ємність  конденсатора, який виконує спряження. Настроювання полягає в послідовному наближенні шляхом підбору (регулювання) значень ємності Спар і індуктивності контуру гетеродина L. Спряження на середній частоті fcp утворюється автоматично. Послідовність настроювання в цьому випадку така ж, як і при спряженні у двох точках.

За основу методу трьох частот прийнято три частоти спряження: нижня f1 (наприкінці  діапазону), середня fcp і верхня f2 (на початку діапазону). Настроювання полягає в послідовному підборі параметрів контуру гетеродина Спос, Спар, L. Конденсатор Спар робить найбільший вплив у високочастотній частині діапазону (f2 або fmax), тому, регулюючи його, настроюють контур гетеродина на необхідну частоту. За допомогою конденсатора Спос настроюють низькочастотний кінець діапазону (f1 або fmin). На закінчення, змінюючи індуктивність гетеродина L (обертанням осердя), домагаються точного спряження в середині діапазону fcp. Метод настроювання доцільно застосовувати після настроювання високочастотних контурів радіоприймача і при наявності в ньому шкали настроювання.

При настроюванні високочастотних контурів як індикатор настроювання використовують високочастотний ламповий вольтметр, підключений до колектора (аноду) змішувача. Контур гетеродина при цьому повинний бути закорочений конденсатором ємності 0,01–0,1 мкФ.

 Завдання: самостійно опрацювати матеріал з теми, інтернет-ресурс, скласти конспект. 

              radio-vtc.inf.ua › lesson1    

Контрольне завдання: 1.Які параметри регулюються в підсилювачах звукових частот та радіоприймачах. 2.Які прилади при цьому використовуються.

Відповідь на контрольне завдання надсилайте на електронну пошту: honor7valera@gmail.com

Немає коментарів:

Дописати коментар