вівторок, 7 лютого 2023 р.

Діагностика традиційних джерел живлення

 

8 лютого 2023р. 

Предмет: Джерела електричного живлення РТА.

Тема 3: Традиційні трансформаторні і безтрансформаторні джерела живлення РТА.

Урок 11,12: Технологія пошуку та усунення несправностей.

                                Пошук несправностей трансформатора живлення

     Коли несправність трансформатора стала очевидною, його потрібно відпаяти від схеми і зняти з приладу. При отпайки трансформатора від схеми корисно помітити виводи його обмоток і записати, до яких точок схеми вони припаюються. Обриви обмоток зазвичай не викликають сумніву. У випадках підвищеного споживання струму з мережі, зазвичай супроводжуваного нагріванням трансформатора, не відразу вдається визначити, в якій обмотці сталося замиканнявитків або інша несправність. Потрібно ретельно перевірити опори всіх обмоток і напруги на них.

Ознаки несправності трансформаторів: обриви в обмотках, потріскування всередині трансформаторів, ненормальне гудіння трансформатора, перегрів, підгорання.

При підозрі на несправність трансформатора перевірка проводиться таким чином: підлягає перевірці трансформатор оглянути, щоб переконатися у відсутності зовнішніх пошкоджень. Якщо ніяких зовнішніх ознак пошкоджень невиявлено, треба перевірити обмотки на відсутність обривів за допомогою омметра, користуючись схемою з'єднання трансформатора і таблицею його обмотувальних даних.

Пошук несправностей в схемах випрямлячів

 

Найбільш часті симптоми несправностей в дефектних випрямних схемах – це дуже висока напруга пульсацій змінного струму на виході джерела живлення або повна відсутність напруги живлення. У несправного пристрою спочатку вимірюється випрямлена напруга живлення і напруги пульсацій змінного струму. Якщо обоє значення не збігаються із заданими (номі­нальними) значеннями, то пошук нес­правностей починають у схемі випрямляча.

Мультиметром у режимі роботи "Змінна напруга" на всіх діодах і на опорі навантаження (на конденса­торі) вимірюється величина змінної напруги (рис.1, а). Вимірювальний прилад  не може розрізнити окремі миттєві значення і показує завжди інтегроване значення напруги, що діє. Таким чином, при використанні мультиметра стає значно складнішим визначити несправність у схемі випрямляча.  Тому вимірювання за допомогою осцилографа є значно ефективнішим і змістовнішим, як це видно на рис.1, а. Оскільки осцилограф відображує не лише амплітуду але і форму сигналу, то можна дуже добре розпізнати, як поводяться окремі елементи схеми при змінній напрузі.

На рис.1, б наведені осцилограми для несправної схеми випрямляча. На діоді D1 вимірюються повні синусоїдальні періоди з позитивними і негативними півхвилями. На діоді D2 сигнали відповідають осцилограмам рис. 1, а. Проведені вимірювання на опорі навантаження RH дозволяють розпізнати причину несправності, оскільки видно, що схема працює як однонапівперіодний випрямляч. Вимірювання синусоїдальної напруги на діоді D1 наводить до виводу, що цей діод має внутрішній об­рив.  Якщо ж цей діод мав би коротке замикання, то тоді потрібне було розглянути еквівалентну схему, наведену на рис. 1, в. На рис. 2 показана робота схеми мостового випрямляча при позитивній піковій напрузі. Вимірювання змінної напруги на елементах дадуть ті ж результати, як і на рис. 1. осцилографом покажуть на діодах півхвилі з різною полярністю і частотою 50 Гц.

Вимірювання осцилографом у схемі випрямляча з підключеним накопичувальним конденсатором і елементами фільтру наведені на рис. 3. Завдяки виміряній ампліту­ді напруги пульсацій змінного струму і її частоті можна виявити симптоми несправностей.  При правильному функціонуванні схеми напруга пульсацій має частоту 100 Гц. Якщо ж ланка випрямляча вийшла з ладу, то вимірюється пульсуюча напруга з частотою 50 Гц.

 

Рисунок 1 – Схеми випрямлячів: перевірка двопівперіодної схеми (а); вимірювання за допомогою осцилографа для визначення несправних діодів (б); еквівалентна схема для короткого замикання в несправних діодах (в)

Рисунок 2 –  Перевірка схеми мостового випрямляча

 

Рисунок 3 –  Перевірка фільтру


Пошук несправностей в схемах з стабілізатором напруги

 

 

Рисунок 4 – Схема  блоку живлення із стабілізатором на ІМС.

 

Пошук несправностей у блоці живлення (рис. 4) не викликає особливих складнощів,  так як в ньому мало елементів схильних  до відмови. Найшвидший метод локалізації несправностей необов'язково зв'язаний з перевіркою напруги або сигналу від входу до виходу або навпаки. Рекомендується така послідовність перевірок та вимірювань:

1.     Цифровим мультиметром перевірити, що вихідна напруга в точці 1 знаходиться в діапазоні 4,75…5,25 В. Якщо це не так, то  переходимо  до кроку 2.

2.     Від'єднайте вихід +5В від схеми і повторіть попереднє вимірювання. Якщо напруга в точці 1 знаходиться в межах 4,75В…5,25В, то відмова викликана схемою, а в стабілізаторі спрацювало обмеження за струмом. Якщо напруга в точці 1 відсутня, то перевірте шнур живлення в точці 2. Несправний запобіжник замініть на справний і повторіть крок 1. Якщо запобіжник одразу перегорає, впевніться з допомогою омметра або осцилографа, чи немає короткого замикання у випрямлячі D1 – D4, конденсаторі С1 і мікросхемі ІС1.

3.     Якщо запобіжник справний, проконтролюйте мультиметром вторинну змінну напругу трансформатора Т1 у точці 3: вона повинна знаходитися в межах 7…12В. В іншому випадку від'єднайте шнур живлення, перевірте S1 і цілісність первинної обмотки трансформатора.

4.     Якщо вторинна напруга така, яка і повинна бути, виміряйте постійну напругу на конденсаторі С1. Коли вона дуже мала або рівна 0, то перевіряють з допомогою омметра випрямляч D1 –D4.  Якщо постійна напруга на конденсаторі С1 знаходиться в діапазоні 9…14В, то несправний стабілізатор ІС1 і його потрібно замінити.


Усі  несправності блоків живлення зводиться найчастіше до наступних дефектів:                                     

-       блок живлення не працює, запобіжники залишаються цілими;

-       при включенні телевізора перегоряє або мережний запобіжник, або запобіжник у колі напруги +305 В;

-       несправності, що виявляються в  заниженні чи завищенні вторинних напруг, причому, якщо перша з них зв'язана, як правило, з короткими замиканнями в колі навантаження одного чи декількох вторинних напруг, то друга є наслідком обриву кола зворотного зв'язку. Обидві ці несправності в сучасних блоках живлення приводять до спрацьовування схем блокування і відключенню апарата.

 Завдання: самостійно опрацювати матеріал з теми, інтернет-ресурс, скласти конспект. 

              radio-vtc.inf.ua › lesson1    

Контрольне завдання: написати загальну технологію діагностики традиційних стабілізаторів напруги.

Відповідь на контрольне завдання надсилайте на електронну пошту: honor7valera@gmail.com

 


Немає коментарів:

Дописати коментар